Reading Time: 3 minutes

Він стверджує, що російський президент народився 1950 року в Очері. Він передбачає три можливі варіанти розвитку подій. Трирічний прогноз розвитку макропоказників України має сформувати середньострокові орієнтири для бізнесу та інвесторів, а також стане основою під час підготовки проєкту Державного бюджету України на 2022 рік. З метою створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу реалізовувалися заходи Програми підтримки розвитку підприємництва у м. З початку бойових дій молодіжним простором «ХАБ 6/9» проводилися онлайн заходи. Варіанти дій РФ у відповідь на санкції щодо сирої нафти. А якщо завтра скажуть, що війна поставлена на паузу, бойових дій немає, виживайте якось самі, то від дуже багатьох звичних речей в соціальному плані – питань, що стосуються освіти, грошової допомоги – доведеться відмовитися, включаючи питання післявоєнного відновлення. І, хто би що не говорив, висока ймовірність того, що війна буде поставлена на паузу. І, швидше за все, там і залишиться, оскільки падіння рівня життя, відсутність роботи будуть цьому сприяти. Зміну на ринку нафтопродуктів після початку роботи ембарго та прайс-кепів спрогнозувати значно складніше ніж у випадку сирої нафти. Проте, скоріше за все такі дії варто очікувати ближче до запровадження ембарго на поставку нафтопродуктів у лютому 2023 року, адже цей крок матиме суттєвий вплив на видобуток нафти в РФ, який доведеться скорочувати.

Аналогічно, матиме місце вплив на цінову кон’юнктуру у ЄС, а особливо зважаючи на постійні страйки на французьких НПЗ та плани ремонтів великої кількості НПЗ у США. З точки зору достатності пропозиції та фізичного балансу ринку, самостійне зменшення обсягів експорту (та видобутку), якщо вже йдеться про відповідь на ембарго та прайс-кепи лише відносно «недружніх країн», не матиме суттєвого впливу, адже половина експорту сирої нафти РФ раніше припадало на ЄС, а сьогодні практично увесь очікуваний російський експорт може бути прийнятий «дружніми країнами». Зрозуміло, що ембарго вдарить по російському видобутку нафти і її переробці, і відповідних доходах. При цьому, у Кремлі заявили, що готові навіть до скорочення обсягів видобутку. Звісно, не можна виключати, що РФ піде на більше скорочення видобутку і експорту (навіть за рахунок часткового скорочення експорту дружнім країнам) – такі спекулятивні кроки можуть здійснюватися саме для стимулювання цінових сплесків, в чому Росія особливо зацікавлена як з причини отримувати вищі ціни, так і по причині впливати на стійкість країн-учасниць коаліції. Певною інтригою залишаються дії ОПЕК в разі, які якщо РФ почне маніпулювати з обсягом експорту. З 1 лютого ввійшла в дія заборона РФ продавати ресурс покупцям, які підтримають зазначені обмеження або встановлення законодавчо мінімальної ціни експорту. При цьому, Китай різко наростив обсяги експорту дизелів, зважаючи на дефіцит на глобальному ринку.

При цьому переорієнтувати весь експорт нафтопродуктів до «дружніх» країн буде вкрай складно. При цьому, на США, Великобританію та ЄС – країни, що чекає Україну в майбутньому 2023 оголосили заборону на імпорт російських нафтопродуктів, у 2021 році припадало 68,3 % загального експорту дизелю та 66,5 % експорту мазуту, і відповідно 41,8 % від загального виробництва дизеля та 54,2 % від виробництва мазуту. Так, у листопаді російські поставки до Індії склали рекорд – 1,3 мбд, а в Китай залишились незмінними – 1,9. Тож поставки до цих двох ключових світових імпортерів нафти складають левову частку очікуваного експорту РФ у 2023 році (3,6 мбд), навіть за нижньої межі оцінки падіння її експорту (1,2 мбд) відносно довоєнного рівня (у діапазоні 4,3-5,1 мбд залежно від місяця 2021 року). У 2022 році, фактично втративши ринок США та Великобританії, РФ нарощувала експорт до інших «дружніх країн», які мали потенціал нарощення імпорту. Особливо напруженою, ймовірно, буде ситуація із дизпаливами, які використовуються 40% автомобілів у Європі, а на РФ припадало половина імпорту дизелю ЄС. Це, звісно, несе потенціал високої ціни нафтопродуктів для покупців (навіть виходячи із більш у складеної логістики, порівняно із прямими російським постачанням), але скорочуватиме доходи РФ як в частині нафтопереробки, так і в торгівлі нафтою зі знижкою для «дружніх «країн. 2023 рік несе ризики.

Подібним чином на початку 2023 року діяв Китай, наростивши імпорт російського мазуту, який китайські нафтопереробні заводи використовують як дешеву сировину. Зокрема, Китай та Індія, які радо приймають російську нафту зі знижкою, мають надлишкові нафтопереробні потужності і зацікавлені в імпорті дешевої нафти та експорті нафтопродуктів власного виробництва. Неможливість цілком диверсифікувати експорт нафтопродуктів в умовах ембарго, змусить частково скоротити обсяги нафтопереробки в РФ та нарощувати експорт сирої нафти, які раніше перероблялась. Основними нафтопродуктами, що виробляються в РФ є дизелі (1/3), мазут (1/5) та бензини(1/7), а ключовими експортними позиціями – дизель та мазут. Таким чином, не виключено, що РФ своїми діями впливатиме на баланс ринку, а відповідно і ціну, яка до того ж буле чутливою до спекуляцій. Не виключеними є спроби РФ затримувати експорт із Казахстану шляхом створення формальних перешкод у роботі Каспійського трубопровідного консорціуму. Не виключеною є поява сезонних ринків для російського мазуту, який використовуватиметься як дешевший замінник власного ресурсу. І навіть окремі країни ОПЕК мають достатньо ресурсу для того щоб замінити потенційний дефіцит створений Росією.